Du er her: AU  Medarbejdere Institutter  Institut for Kemi Undervisning

Undervisning

Undervisning planlægges for et semester ad gangen af ST Uddannelse, hvorefter ph.d.-instruktorer og teknisk personale fordeles på de enkelte undervisningshold lokalt på institutterne.

Link til den aktuelle læseplan

Link til kursuskatalog med beskrivelser af kurser udbudt under Institut for Kemi 2017-2018

Lene Conley er lokal koordinator mellem instituttet og ST Uddannelse


Instruktorliste E2018 (bruttoliste) - kommer når fordelingen er færdig medio august

Information om processen for undervisningsfordeling for ph.d.-instruktorer kan findes på dette link


Faste LØ-teams af laboranter og teknisk personale:


Efterårskurser

Uorganisk Kemi I: Almen Kemi

navnantal hold (ca)ansvar
Taina Wæxfældt4laboratorieansvarlig
Anne Iversen3
Jeppe Kristensen2
Peter Nørby1koordinering m. kursusansvarlig  
Kasper Borup1koordinering m. kursusansvarlig  


Analytisk Kemi

navnansvar
Joan Christensen
Mads Jensen


Fysisk Kemi I: Termodynamik og statistisk mekanik

navnansvar
Thomas Breitenbachansvarlig
Jan Thøgersen


Organisk Kemi IIIa: Eksperimentel organisk syntese

navnansvar
Vibeke Lauridsenansvarlig
Bjarke Donslund
Line Clemmensenoverdragelse


Sikkerhedskursus

navnansvar
Peter Haldansvarlig
Thomas Breitenbach
Jan Thøgersen
Bo Richter

Forårskurser

Organisk Kemi I: Funktionelle grupper og reaktioner

navnantal hold (ca)ansvar
Jeppe Kristensen 3laboratorieansvarlig
Taina Wæxfældt3
Anne Iversen 3laboratorieansvarlig
Bjarke Donslund2koordinering m. kursusansvarlig
Vibeke Lauridsen2
Peter Nørby1
Kasper Borup1
Line Clemmensenoverdragelse

Kemiske undervisningsforsøg

navnansvar
Joan Christensenansvarlig
Jeppe Kristensen
Taina Wæxfældt

Klima- og miljøkemi

navnansvar
Joan Christensen
Mads Jensen


Materialekemi II: Eksperimentel materialekemi

navnansvar
Bo Richter
Aref Mamakhel

Modellering I: Kemisk binding og spektroskopi

navnansvar
Thomas Breitenbach
Jan Thøgersen

Strukturkemi IIa: Spektroskopi i organisk kemi

navnansvar
Morten Bjerring/NN
Anne Iversen

Uorganisk Kemi II: Videregående uorganisk Kemi

navnansvar
Bo Richter
Aref Mamakhel


Kontaktoplysninger på laboranter og teknisk personale

NavnJobtitelE-mailTelefonMobilBygning
Bjerring, MortenAkademisk medarbejderbjerring@chem.au.dk+4587156654+45608281801593, 227
Borup, KasperAkademisk medarbejderkasperab@chem.au.dk+4593521018+45935210181512, 129
Breitenbach, ThomasAC-medarbejderbreitenbach@chem.au.dk+45871559241513, 419
Christensen, Joan KaiLaboratorieteknikerjkc@chem.au.dk+4523382459+45233824591513, 112
Clemmensen, LineAkademisk medarbejderlineclemmensen@chem.au.dk+4522328090+45223280901513, 418
Conley, LenePh.d.- og studieadministratorlconley@chem.au.dk+4521133522+45211335221514, 115
Donslund, BjarkeAkademisk medarbejderdonslund@chem.au.dk+4593521164+45289651971590, 344
Hald, PeterSikkerhedslederph@chem.au.dk+4529861970+45298619701512, 320
Iversen, Anne ArnbjergLaborantaaiv@chem.au.dk+4528992399+45289923991513, 418
Jensen, Mads MørkAkademisk medarbejdermadsmj@chem.au.dk+4593521168+45935211681513, 434
Kristensen, JeppeLaborantjk@chem.au.dk+4587156751+45233945911590, 324
Lauridsen, Vibeke HenrietteAkademisk medarbejdervibeke-lauridsen@chem.au.dk+4593521163+45935211631513, 523
Mamakhel, Mohammad Aref HasenAC-TAParef@chem.au.dk+45871553691512, 320
Nørby, PeterAkademisk medarbejdernoerby@chem.au.dk+4593521126+45935211261512
Richter, BoAkademisk medarbejderrichter@chem.au.dk+4520745528+45207455281512, 320
Thøgersen, JanAkademisk medarbejderthogersen@chem.au.dk+45871559281513, 419
Wæxfældt, Taina SandraLaboranttaina@chem.au.dk+4593508179+45935081791513, 418
119230 / i31