Du er her: AU  Medarbejdere Institutter  Institut for Kemi Undervisning

Undervisning

Undervisning planlægges for et semester ad gangen af ST Uddannelse, hvorefter ph.d.-instruktorer og teknisk personale fordeles på de enkelte undervisningshold lokalt på institutterne.

Link til den aktuelle læseplan

Link til kursuskatalog med beskrivelser af kurser udbudt under Institut for Kemi

Lene Conley er lokal koordinator mellem instituttet og ST Uddannelse


Information om processen for undervisningsfordeling for ph.d.-instruktorer kan findes på dette link


Faste LØ-teams af laboranter og teknisk personale:


Efterårskurser

Uorganisk Kemi I: Almen Kemi

Kursusansvarlig: Bo Brummerstedt Iversen

LØ-ansvarlig for de første 7 uger: Jacob Overgaard

LØ-ansvarlig for de sidste 7 uger: Torben R. Jensen

navnantal hold (ca)ansvarsområde
X4laboratorier
Anne Iversen3
Jeppe Kristensen2
Peter Nørby1 
Kasper Borup1  

(antal hold pr. person justeres hvert semester i forhold til det faktiske antal hold)

.

 


Analytisk Kemi

Kursusansvarlig:  Marianne Glasius

navnansvarsområde
Joan Christensen   
Mads Jensen


Fysisk Kemi I: Termodynamik og statistisk mekanik

Kursusansvarlig: Merete Bilde

navnansvarsområde
Thomas Breitenbachlaboratorium
Jan Thøgersen


Organisk Kemi IIIa: Eksperimentel organisk syntese

Kursusansvarlig: Henrik Helligsø Jensen

navnansvarsområde
Vibeke Lauridsen     laboratorium
Bjarke Donslund


Sikkerhedskursus

Kursusansvarlig: Peter Hald

navnansvarsområde
Peter Hald
Thomas Breitenbach
Jan Thøgersen
Bo Richter

Forårskurser

Organisk Kemi I: Funktionelle grupper og reaktioner

Kursusansvarlig: Karl Anker Jørgensen

navnantal hold (ca)ansvarsområde
Jeppe Kristensen 3laboratorier
X3
Anne Iversen 3laboratorier
Bjarke Donslund2
Vibeke Lauridsen2
Peter Nørby1
Kasper Borup1

(antal hold pr. person justeres hvert semester i forhold til det faktiske antal hold)

 


Kemiske undervisningsforsøg

Kursusansvarlig: Steen Uttrup Pedersen

navnansvarsområde
Joan Christensen   
Jeppe Kristensen

Klima- og miljøkemi

Kursusansvarlig: Marianne Glasius

navnansvarsområde
Joan Christensen  
Mads Jensen


Materialekemi II: Eksperimentel materialekemi

Kursusansvarlig: Mogens Christensen

navnansvarsområde
Bo Richter
Aref Mamakhel      

Modellering I: Kemisk binding og spektroskopi

Kursusansvarlig: Ove Christiansen

navnansvarsområde
Thomas Breitenbachlaboratorier
Jan Thøgersen

Strukturkemi IIa: Spektroskopi i organisk kemi

Kursusansvarlig: Steen Uttrup Pedersen

navnansvarsområde
Morten Bjerring/NN  
Anne Iversen

Uorganisk Kemi II: Videregående uorganisk Kemi

Kursusansvarlig: Torben R. Jensen

navnansvarsområde
Bo Richter
Aref Mamakhel       


Kontaktoplysninger på laboranter og teknisk personale

Navn Jobtitel E-mail Telefon Mobil Bygning
Borup, Kasper Akademisk medarbejder kasperab@chem.au.dk +4593521018 +4593521018 1512, 129
Breitenbach, Thomas AC-medarbejder breitenbach@chem.au.dk 1511, 232
Christensen, Joan Kai Laboratorietekniker jkc@chem.au.dk +4523382459 +4523382459 1513, 112
Clemmensen, Line Akademisk medarbejder lineclemmensen@chem.au.dk +4522328090 +4522328090 1513, 418
Conley, Lene Ph.d.- og studieadministrator lconley@chem.au.dk +4521133522 +4521133522 1511, 216
Donslund, Bjarke Akademisk medarbejder donslund@chem.au.dk +4593521164 +4528965197 1590, 344
Hald, Peter Sikkerheds-leder ph@chem.au.dk +4529861970 +4529861970 1511, 324
Jensen, Mads Mørk Akademisk medarbejder madsmj@chem.au.dk +4593521168 +4593521168 1513, 434
Koch-Ketler, Anne Arnbjerg Laborant aaiv@chem.au.dk +4528992399 +4528992399 1513, 418
Kristensen, Jeppe Laborant jk@chem.au.dk +4587156751 1590, 324
Lauridsen, Vibeke Henriette Akademisk medarbejder vibeke-lauridsen@chem.au.dk +4593521163 +4530345371 1511, 419
Mamakhel, Mohammad Aref Hasen AC-TAP aref@chem.au.dk +4587155369 1512, 320
Nørby, Peter Akademisk medarbejder noerby@chem.au.dk +4593521126 +4593521126 1512
Richter, Bo Akademisk medarbejder richter@chem.au.dk +4520745528 +4520745528 1511, 324
Thøgersen, Jan Akademisk medarbejder thogersen@chem.au.dk +4587155928 1513, 419
119230 / i31